Līdzekļu ieguldīšanu, balstoties uz iepriekšējos gados uzrādītiem augstiem ienesīguma rādītājiem, var salīdzināt ar mēģinājumu noķert jau aizbraukušu vilcienu. Rezultāts, visticamāk, būs vilšanās. Jāatceras, ka vēsturiskais ienesīgums negarantē līdzīgu rezultātu arī nākotnē. Diemžēl pārāk bieži investori ignorē šo brīdinājumu un, dzenoties pēc maksimālas peļņas, atkārtoti kāpj uz viena un tā paša grābekļa – riskanti iegulda un zaudē.
Daudz sekmīgāku pieeju ieguldījumu izvēlei gadu desmitiem lietojis viens no labākajiem investoriem pasaulē – Vorens Bafets (Warren Buffet). Viņa moto: “Esi bailīgs, kad citi ir mantkārīgi, un mantkārīgs, kad citi ir bailīgi.” Šī sentence ļoti kodolīgi, taču precīzi norāda, pēc kāda principa investoriem būtu ieteicams izvēlēties ieguldījumu sākuma un arī beigu punktu.
Analizējot statistiku par ieguldījumu fondiem, eksperti atklājuši: fondi, kas iepriekšējo piecu gadu laikā ir uzrādījuši visaugstākos rezultātus, mēdz uzrādīt vienus no vājākajiem rezultātiem nākamo piecu gadu laikā. Daudziem investoriem ir ļoti grūti pieņemt šo faktu. Skaidrojums meklējams cilvēka psiholoģijā. Cilvēka zemapziņa iekārtota tā, ka mums ir tendence ekstrapolēt jeb pagarināt līdzšinējās tendences tajā pašā virzienā līdz bezgalībai. Brīdī, kad tendence ekonomikas cikliskuma rezultātā pagriežas pretējā – lejupslīdes – virzienā, investoriem to ir grūti pieņemt, un viņi jūtas vīlušies vai pat dusmīgi. Cilvēkam ir daudz vairāk jānopūlas, lai sāktu domāt un vērtēt notikumus un faktus citādi – lai meklētu pazīmes, ka esam nonākuši pie galējībām, kas ilgi vairs neturpināsies.
Tiem, kuri spēj domāt neordināri, brīžos, kad aktīvu vērtība ir dramatiski samazinājusies, paveras lieliskas iespējas veidot investīciju pozīcijas, kas vidējā vai ilgākā termiņā varētu nest ievērojamu peļņu.
Noderīgi padomi
Jebkurā tirgus situācijā – gan labvēlīgā, gan nelabvēlīgā – ieguldītājiem ar vēsu prātu jāapsver vairāki faktori, piemēram, ieguldījuma termiņš, ieguldījuma mērķis, pieļaujamā riska pakāpe un ieguldījuma valūta.
Vienmēr jāatceras daži pamatprincipi:
Ienesīgs un augošs, par spīti krīzei
SEB banka saviem klientiem piedāvā arī jaunu un ļoti atraktīvu ieguldījumu veidu, Latvijas tirgū unikālu produktu – SEB Aktīvu atlases fondu (SEB Asset Selection Fund), kas ir visstraujāk augošais fonds SEB pastāvēšanas vēsturē. Fonds ir inovatīvs produkts. Izmantojot dažādu aktīvu potenciālu, tostarp pārtikas un rūpniecības izejvielu tirgu, tas darbojas ar mērķi panākt absolūtu peļņu 5% apmērā virs eiro naudas tirgus likmēm un jebkurā tirgus situācijā nodrošināt pozitīvu investīciju atdevi un ienākumu. Šī fonda portfeļa sastāvs mainās līdz ar tirgus izmaiņām, un finanšu instrumentu īpatsvars tajā ir atkarīgs no aktuālajām tirgus tendencēm. Pateicoties šai atšķirīgajai pieejai, SEB Aktīvu atlases fondam ir iespēja pelnīt pretstatā kopējām tirgus tendencēm. Minimālā ieguldījumu summa ir 15 eiro, bet ieteicamais ieguldījuma termiņš – vismaz trīs gadi.
Bez riska neiztikt
Attiecībā uz ieguldījumu produktu potenciālo ienesīgumu jāatceras, ka visi ieguldījumi ir pakļauti kaut kādam riskam, lai cik mazs tas būtu. Jebkura finanšu instrumenta tirgus vērtība var svārstīties, tāpēc nevar runāt par solīto ienesīgumu, bet gan par iespējamo ienesīgumu, ja piepildās zināmi nosacījumi. Piemēram, ieguldot Latu rezerves fondā, iespējamā atdeve normālos apstākļos varētu būt visai tuva viena, trīs vai sešu mēnešu RIGIBID likmei (vienam mēnesim – 5,12%, trim mēnešiem – 8,40%, sešiem mēnešiem – 9,46% gadā), taču pat tik konservatīvam produktam ir nelielas svārstības.
Agresīvākiem ieguldījumu fondiem ienesīgums ilgākā laika periodā varētu būt augstāks nekā konservatīvajiem, taču tā svārstīgums arī varētu būt daudz lielāks. Neveiksmīgi izvēlēts pirkšanas un pārdošanas brīdis var nozīmēt arī zaudējumus.
Pagrieziena punkts vēl jāgaida
Agrāk vai vēlāk situācija ieguldījumu jomā uzlabosies, taču atkopšanās nebūs ātra un viegla – šobrīd globālajai ekonomikai jātiek galā ar tik lielām problēmām, kādas nav pieredzētas pēdējo 80 gadu laikā. Riskantie ieguldījumi sāks aktivizēties jau pirms krīzes beigām, taču vispirms jāredz kaut nelielas globālās ekonomikas stabilizācijas pazīmes. Ir gandrīz neiespējami iepriekš noteikt lielo pagrieziena punktu. Tāpēc, sākot veikt jaunus augstāka riska ieguldījumus, būtu ieteicams nesteigties, darīt to pakāpeniski, lai izvairītos no visneizdevīgākā brīža.
Standard&Poor’s 500 akciju indeksa svārstību salīdzinājums divu pēdējo lielo kritumu laikā (procentuālās izmaiņas)
SEB grupa ir Ziemeļeiropas finanšu institūcija, kas sniedz bankas pakalpojumus 400 tūkstošiem uzņēmumu un institucionālo klientu un 5 miljoniem privātpersonu Skandināvijā, Baltijas valstīs, Vācijā, Polijā, Ukrainā, Krievijā un ir starptautiski pārstāvēta vēl 10 valstīs. SEB grupā strādā vairāk kā 22 000 darbinieku. Vairāk par SEB grupu:www.sebgroup.com.
Papildu informācijai:
Anna Vilsone, SEB bankas sabiedrisko attiecību speciāliste – 67215521, 29460576
anna.vilsone@seb.lv
Vairāk par SEB grupu Latvijā: www.seb.lv.
SEB bankas jaunākās ziņas mobilajā telefonā: www.seb.lv/wap